Ciekawostki Tenisa Stołowego

    Za prawdziwego prekursora tenisa stołowego w Polsce uważa się Węgra Lajosa Csejzlera. W 1924r. po trenigach z piłkarzami Łódzkiego Klubu Sportowego, udzielał lekcji pin-ponga swoim podopiecznym. Udało mu się namówić łódzkiego handlowca do sprowadzenia pierwszych rakietek, piłeczek i siatek.

    Okładzina do gry w tenisa stołowegi (podkład + warstwa wierzchnia) nie może przekraczać 4mm. Przepis ten wprowadzono w 1959r.

    Najdłuższą wymianę na świecie zagrali Polak narodowości żydowskiej Alex Erlich i Rumun Ferenc Paneth. Było to na Mistrzostwach Świata w Pradze w 1936 r. W półfinale turnieju drużynowego grali o jeden punkt 2 godziny i 15 minut, a piłka przeszła przez siatkę ok. 10 tysięcy razy.

    Tenis stołowy powstał w Azji (Chinach) w XVII wieku, natomiast w Europie w ten sport grali już w XVIII wieku angielscy żeglarze.

    W 1957r. pierwsze okaładziny "gąbki" otrzymali zawodnicy Stali Mielec. Wykonane z siedzeń do samolotów. Okładzinę wycinano, a poźniej papierem ściernym lekko wcierano jej powierzchnię, by nadać jej odpowiednią przyczepność

    Międzynarodowa Federacja Tenisa stołowego powstała ITTF (International Table Tennis Federation) powstała 15 stycznia 1926 roku.

    W 1890 roku powstała pierwsza piłeczka pingpongowa z celuloidu.

    W 1950r. Japończycy zakładają słynną firme tenisa stołowego o nazwie "Butterfly".

    Rekordzistą w zdobyciu złotych medali na mistrzostwach świata jest Victor Barna z Węgier. Ten zawodnik zdobył 21 złotych medali.

    W kontakcie ze stołem pingpongowym piłka podczas zbicia może zostać zdeformowana w 20%, a po odbiciu wraca do poprzednich wymiarów.

    Podczas Międzynarodowych Mistrzostw Belgii w 1986 r. za dżentelmeńską postawę został uhonorowany Norbert Mnich nagrodą "Fair Play", którą odebrał w siedzibie UNESCO.

    Pierwsze Mistrzostwa Świata w tenisie stołowym rozegrano w grudniu 1926 roku w Londynie.

    W roku 1985 nakazano grać okładzinami jedynie w dwóch kolorach: czerwony lub czarny (wyjątkowo zielony).

    W 1988 roku wprowadzono tenis stołowy do programu Igrzysk Olimpijskich (Seul).

    1 listopada 1931 roku powstaje Polski Związek Tenisa Stołowego (PZTS).

    W 1992 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w ćwierćfinale gry podwójnej grali Andrzej Grubba i Leszek Kucharski przeciwko parze francuskiej Damien Eloi i Jean-Philippe Gatien. Polacy po wygraniu pierwszego seta w drugim prowadzili aż 21:11. Mimo takiej przewagi Polacy przegrali tego seta i również trzeciego, a były to już ostatnie lata kiedy nasi mistrzowie mogli pokusić się nawet o mistrzostwo olimpijskie.
Strona główna O nas Zawodnicy I Liga kobiet III Liga kobiet III Liga mężczyzn IV Liga Mężczyzn Księga gości Galeria zdjęć